SoBiAD Bülten
Eylül 2011 | Sayı # 17

Sosyal Bilimler Araştırmaları Derneği İki Aylık Haberler- Etkinlikler Bülteni

 SoBiAD eDergi Arşivi Çalıştayı Yapıldı...

Sosyal Bilimler Araştırmaları Derneği tarafından, 10 Ekim 2011 Pazartesi günü  Sosyal Bilimler eDergi Arşivi Mini Arama Konferansı gerçekleştirildi. Toplantıya sosyal bilimler alanında çalışmalar yapan farklı disiplinlerden 10'a yakın öğretim üyesi ve araştırmacı davet edildi.  Yaklaşık 3 saat süren toplantı sonunda toplam 20 elektronik dergi yayınlanmasının uygun olacağı tavsiye edildi. Toplantı sonrasında SOBİAD Yönetim Kurulu yaptığı değerlendirme toplantısında 2012 yılında aşağıdaki dergilerin ön hazırlık çalışmalarının yapılarak 2013 yılından itibaren yayınlanması kararını aldı.

YAYINLANMASI KARARLAŞTIRILAN ONLINE DERGİLER

eDevlet Dergisi

Kamu Tercihi Dergisi

Anayasal İktisat Dergisi

Kurumsal İktis

Çokuluslu Şirketler Dergisi

Değişim Yönetimi Dergisi

Gelecek Bilimi Dergisi

Global Sorunlar Dergisi

Rekabet Stratejileri Dergisi

Siyasal Etik Dergisi

Sosyal Sermaye Dergisi

Kurumsal Sosyal Sorumluluk Dergisi

Regülasyon İktisadı Dergisi

Kurumsal Yönetim Dergisi

Vergi Psikolojisi Dergisi

Vergi Tarihi Dergisi

Sağlık Ekonomisi ve Sağlık Yönetimi

 


Bölgesel Kalkınma Konferansı:: Malatya

Uluslararası Bölgesel Kalkınma Konferansı, SOBİAD ve Fırat Kalkınma Ajansı işbirliği ile 22-23 Eylül 2011 tarihlerinde Malatya'da yapıldı.

Konferansa hükümeti temsilen milletvekilleri, bürokratlar, iş dünyası temsilcileri ve üniversitelerden bilim adamları olmak üzere çok sayıda davetli katıldı.

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kültür ve Kongre Merkezinde 22 Eylül Perşembe günü açılışı gerçekleşen konferansa 13 ülkeden akademisyen ve araştırmacılar 90’a yakın bildiri ile katılırken, bölgesel kalkınma alanında uzman 20’yi aşkın yerli ve yabancı davetli konuşmacı da iştirak etmiştir.

Konferansa, TOBB Başkanı Sn. Rifat Hisarcıklıoğlu, Kalkınma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sn. Ahmet Yaman, Fırat Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Bingöl Valisi Sn. Mustafa Hakan Güvençer, Malatya Valisi Sn. Doç. Dr. Ulvi Saran, Elazığ Valisi Sn. Muammer Erol, Tunceli Valisi Sn. Mustafa Taşkesen, Malatya Milletvekilleri Sn. Öznur Çalık, Sn. Mücahit Fındıklı, Sn. Ömer Faruk Öz, Sn. Cemal Akın ve Sn. Mustafa Şahin, Malatya TSO Başkanı Sn. Hasan Hüseyin Erkoç, Malatya Belediye Başkanı Sn. Ahmet Çakır, Elazığ Belediye Başkanı Sn. Süleyman Selmanoğlu, Fırat Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu Üyeleri, diğer kalkınma ajansları temsilcileri ve yerli ve yabancı pek çok misafir katılmıştır.

Konferansta açılış konuşmalarını sırasıyla Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Sn. Fethi Altunyuva, Kalkınma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sn. Ahmet Yaman, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sn. Hasan Hüseyin Erkoç, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Sn. Rifat Hisarcıklıoğlu, Malatya Milletvekili Mücahit Fındıklı ile Fırat Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Bingöl Valisi Sn. Mustafa Hakan Güvençer yapmıştır.

Açılış konuşmalarının ardından “Bölgesel Kalkınmaya Küresel Bakış” oturumu ile çeşitli uluslararası örgütlerin bölgesel kalkınma konusuna bakış açıları ve "en iyi uygulamalar" yansıtılmıştır. Malatya Valisi Doç. Dr. Ulvi Saran tarafından yönetilen oturumda Kalkınma Bakanlığı temsilcisi Sn. Murat Kara, OECD Bölgesel Kalkınma Politikası Departmanı Başkanı Sn. Joaquim Oliveira Martins, İslami Kalkınma Bankası’nın Orta Asya ve Avrupa Departmanı’nın yöneticisi Sn. Hikmat Aliyev, Avrupa Komisyonu’nun bölgesel politikadan sorumlu genel direktörlüğünde görev yapan Sn. Inguna Kramina ve Avrupa’daki turizm ve bölgesel kalkınma politikaları üzerine çalışan Prof. Dr. Henrik Halkier'in sunumları yer almıştır.

Öğleden sonraki paralel oturumlarda ise 18 farklı başlık altında bölgesel kalkınmaya yönelik Türkçe ve İngilizce bildiriler sunulmuştur.. Konferans 23 Eylül Cuma günü gerçekleştirilen paralel oturumların ardından 24 Eylül Cumartesi günü düzenlenen bölge gezisi programıyla sona ermiştir.


 © 2008-2011 SoBiAD Tüm Hakları Saklıdır.
http://www.sobiad.org